Офсетні пластини
Офсетні пластини
Офсетний друк - це друк, при якій зображення з друкарської форми переноситься спочатку на офсетне полотно і тільки потім - на папір. Матеріалом для створення форм офсетного друку служать алюмінієві тонкі пластини.
Зернение поверхні офсетних пластин робиться різними способами: абразивними матеріалами, піскоструминною машиною і т. д. В основному ж процес зернения сьогодні відбувається електрохімічним шляхом, на заключному етапі якого офсетні пластини навмисно окислюються.
Процес виготовлення офсетних пластин
Процес виготовлення формних пластин відбувається так: на металеву основу наносять копіювальний шар, на якому виходить зображення, яке містить фарбу. Найчастіше, саме мідь є олеофильным шаром на офсетних пластинах. В друкарнях, в даний час, в основному застосовують алюмінієві світлочутливі пластини. Після їх експонування і проявлення, йде формування зображення. Викликано це тим, що поверхня пластин після обробки набуває властивості різного характеру. Під впливом обробки і світла, друковані форми утворюють елементи, або відштовхуючих або приймають фарбу.
Тонкий шар глинозему (оксиду алюмінію) утворює гідрофільну стабільну поверхню. Під час прояву такої форми необхідно домогтися поділу поверхневих властивостей.
Композиції світлочутливого шару у різних фірм теж різні і тримаються в секреті. Найбільш поширений позитивний копіювальний шар на основі ортонафтохинондиазидов (ОНХД) плюс плівкоутворювальні фенолформальдегідні смоли, різного роду полімерні добавки і фарбники. Але у цієї схеми можливе величезну кількість варіантів. Відрізняються і способи нанесення шару на пластину. Від рівномірності поливу залежать багато якісні характеристики формних пластин. На цьому етапі виробництва потрібно дотримуватися практично стерильну чистоту, так як досить порошинки, щоб зіпсувати пластину. З моменту нанесення копіювального шару на алюмінієву стрічку вже не потрапляє денне світло, і всі подальші стадії вона мине при спеціальному освітленні.